Please reload

  • Jülide Müşerref Çelebi

Darkest Hour|Film Yorumu


Basık odalar ve nefes alınmayan mekanların filmi diye eleştiri alan Darkest Hour tarihin en saçma eleştirisine maruz kalmıştır. Şayet eleştiriyi yapanlar 2.Dünya Savaş'ının sığınaklarda alınan kararlarla devam ettiğini bilmiyor herhalde.

Bu senenin en muhtemel Oscar alacak performansını da izlemiş olduk. Her şeye rağmen yüzde yüz alır demiyorum çünkü performans Milk Senn Pean kadar yeterli ama Ray Jamie Foxx kadar ikonik değildi. Film büyük prodüksiyonuyla ben Oscar yemi tarzı film olma yolunda ilerlerken ki en büyük eksiği konu sıkıntısıydı. Darkest Hour Churchill'in Başbakan olduktan sonra Dunkirk tahliyesi kararını anlatıyor. Churchill baskın olarak yapılan film keşke Churchill'in bütün hayatını ele alsaydı demek yerli yerinde olacak. Tarihi olarak Churchill filmlerine doymuş bir endüstrinin neden yeni bir film arayışında olması bizim Atatürk hakkında o kadar film yapıp asla ikonik bir film yapamamızdan mı kaynaklı ? Orasını bilemiyorum.

Akademinin üyelerinin hala 65 yaş üstü beyaz erkek egemenliğinden olsa gerek Darkest Hour kendine adaylıklar bulabildi. Oscar gecesi en büyük ümidi Gary Oldman olan Darkest Hour'un, son zamanlarda Gary Oldman'ın karısını telefon ile dövdüğü haberlerinden sonra heykelcik beklentisi seyirci ile aynı bilinmezlikte.