Please reload

  • Jülide Müşerref Çelebi

Call Me By Your Name| Film Yorumu


Çoğu otorite ve çoğu izleyiciyle aynı fikirde olduğum nadide filmlerden. 

Filmin sadeliği, duruluğu hatta ya  bizim yazlıktan komşumuz Elio değil mi diyecek şekilde bir film olması sanırım hepimizi Call Me By Your Name'e çeken noktalardan. Akademinin gözden kaçırdığı bir iki adaylığının dışında hakkıyla adaylıklar alan filmimizin geceden hiç heykel almadan dönecek olması da ihtimallerin arasında. Rakiplerinin karşınsında güçlü dursa da rakipleri biraz daha güçlüğü olduğu gerekçesiyle en iyi film kategorisinden, en iyi erkek oyuncu kategorisinden etkisini kaybedebilir. Ama canı gönülden uyarlama senaryo Oscar'ı almasını istemekteyim.

The Shape Of Water'ın arkasından fark ettim ki bu sene alışılmamış aşkların senesi. Eşcinsel evlilikler Dünya'da birçok ülkede kabul görse de hala gündeme yeni yeni düşen konulardan. O yüzden alışılmamış dememi mazur görün.

Timotee Chalemet gerçekten Elio'yu baştan sona performansı bir kere bile düşürmeden oynuyor. Filmin grande sahnelerinden biri ise kuşkusuz Elio ve babasının cinsel tercihleri hakkında konuştukları sahneydi. Sırf bu sahneden dolayı Michael Stuhlbarg adaylık hakketmişti.

En sevdiğim sahne ise Elio, Oliver'ın evlendiği haberi aldığında sessizce ağlaması ve filmin Vision of Gideon eşliğinde bitişi... Yalın ama çok ruha dokunan.